top of page
  • Vita Eglīte

Valodas akcija “Mans latviskākais vārds”


Vārds ir kā liecība par laiku, par cilvēkiem un notikumiem. Vārdos varam izteikt to, ko jūtam, ko domājam, ko esam piedzīvojuši. No 25. septembra Latviešu valodas aģentūra aicināja iesaistīties valodas daudzināšanas akcijā, lai noskaidrotu, kuri vārdi ir vislatviskākie, bet no 2. līdz 18. novembrim ir iespējams nobalsot par vienu no 10 visvairāk minētajiem latviskajiem vārdiem. Akcijā piedalījās arī mūsu skolas 12. klases skolēni – viņu balsojumā par latviskāko vārdu izvirzījies “rupjmaize”.

Es izvēlējos nobalsot par vārdu "rupjmaize", jo, manuprāt, tas ir skaists, unikāls vārds. Līdzīgu tam neatradīsi! Rupjmaize ir arī garšīga, no tās latvieši savu spēku ņem. Latvieša būtība nav iedomājama bez kārtīga rupjmaizes kukuļa. (Beāte)

Nobalsoju par vārdu “ozols”, jo man tas izklausījās "vislatviskāk", kā arī šis vārds ir pieminēts ļoti daudzos senlatviešu avotos. Par izvēles iemeslu kalpo arī tas, ka vārdā atrodami divi latviešu "o" burti. (Eva)

Es nobalsoju par vārdu "tēvzeme", jo, manuprāt, latvieši par tēvzemi ir domājuši un to pieminējuši visos laikos neatkarīgi no tā, kādi tie ir bijuši. Gan toreiz, kad latviešiem nācās cīnīties par savu tēvzemi, gan tagad, kad mums ir pašiem sava brīva zeme. Manuprāt, šis vārds ir ļoti spēcīgs un vienojošs. (Annija)

Manuprāt, latviskais vārds ir “rupjmaize”, jo šī ir maize, kas raksturo Latviju. Rupjmaize ir latviešu tradicionālais ēdiens, jo šāda maize ir tikai mums, latviešiem. (Anna)

Es nobalsoju par rupjmaizi, tāpēc ka rupjmaize ir viens no tradicionālajiem latviešu ēdieniem un tāpēc gandrīz visi izmanto šo vārdu katru dienu. (Sintija)

Es balsoju par vārdu ‘'dzimtene’', jo uzskatu to par savu latviskāko vārdu. Tas man neatgādina tikai par visu Latviju kopumā, bet arī ko sīkāku, kas ir tieši mans - manas mājas, ģimene, viss, kas apkārt. Humora pēc pat esmu mēģinājusi šo vārdu iztulkot citās valodās, bet tas nav iespējams. Vismaz man nē, protams. Vārds ‘'dzimtene’' ir īpašs savā veidā, un tam blakus nestājas citi vārdi. Jau to dzirdot, tu saproti, par ko ir runa. Protams, citiem cilvēkiem ’'dzimtene’' var asociēties ar savu dzimto zemi, pilsētu vai ko citu, tomēr man tas saistās tieši ar MANU Latviju! (Amanda B.)

Es nobalsoju par vārdu "ozols”. Šis vārds tiek pieminēts ļoti daudzās latviešu tautasdziesmās, un tautasdziesmas mums, latviešiem, ir kas īpašs. Mēs paši tās radījām. Ozols ir arī latviešu simbols, kas simbolizē spēku. Ozols ir īpašs, jo vecajā Kandavas ģerbonī tas arī attēlots. Tas ir arī populārāko latviešu svētku - Līgo svētku simbols. To pin vainagos un rotā apkārtni. Šis vārds ir ļoti daudzos sakāmvārdos, piemēram, "Vīri kā ozoli", kā arī daudzās dziesmās ir pieminēts šis koks. (Anete)

Es nobalsoju par vārdu "latvietis/latviete". Es uzskatu, ka šos vārdus nav iespējams aizstāt ar kādu citu latviešu vārdu, jo mēs esam latvieši, mēs esam dzimuši Latvijā. Mēs esam izcīnījuši vārdu “Latvija” - ar to mēs varam lepoties! Un droši saukt sevi par latvieti! Šobrīd, kad rakstu šīs rindas, man mugurā ir T-krekls, kur uz krūtīm ir uzrakstīts – LATVIETIS. (Arvils)

Es nobalsoju par vārdu “ozols”. Diezgan dīvaini, jo, kā izlasīju šo vārdu, man uzreiz tas asociējās ar bērnību. Kad biju maza, man ozolā bija iekārtas šūpoles un blakus - būdiņa. Bet vienā dienā, kad bija vētra, šo ozolu izrāva ārā ar visām saknēm un man vairs nebija ne būdiņas, ne šūpoļu. (Vanesa)

Manuprāt, vislatviskākais vārds ir “brīvība”. Es izvēlējos šo vārdu tāpēc, ka latvieši Pirmajā pasaules karā pārvarēja daudzas grūtības, lai mēs varētu saukt Latviju par brīvu valsti. (Laura)

Es balsoju par vārdu ''tēvzeme'', jo šajās dienās esmu ļoti patriotiski noskaņota - iekšēji sirsniņā. Vēl vakar vēlreiz noskatījos filmu ''Dvēseļu putenis'', līdz ar to, šodien ieraugot 10 piedāvātos vārdus, spēju vienīgi domāt par vārdu ''tēvzeme''. Pats par sevi man šis vārds liekas ļoti latvisks, tas it kā ietver sevī visus pārējos latviskos vārdus. (Selīna)

Es nobalsoju par vārdu “latvietis”, jo tas ir ļoti latvisks vārds - uzreiz atklāj, ka esam latvieši un ka latviešu valoda ir mūsu. (Amanda M.)

Es balsoju par rupjmaizi. Tā ir īsta latviešu spēka maize. Tā bieži ir gardāka par baltmaizi. Visiem zināms, ka paēdis ir laimīgs latvietis. Zināms, ka latvietim visgaršīgākais šķiet otrs latvietis. Taču pašu cepta rupjmaize ar sviestu ir visgardākā. (Krišs)

Nobalso arī TU! https://vards.valoda.lv/

Savu balsojumu varat nosūtīt arī uz

621 views

Recent Posts

See All

תגובות


bottom of page