top of page

6 padomi, kā mācīties labāk:

1.Esi uzmanīgs stundas laikā!

Vai tu zināji, ka mācīšanās sākas jau tad, kad tu par to pat, iespējams, nedomā? Ja uzmanīgi seko stundas darbam un veic piezīmes pierakstu kladē, tad esi jau sācis mācīties. Tāpēc seko rūpīgi līdzi tam, vai tev ir labi saskatāma tāfele, vai nesēdi blakus skaļam klasesbiedram. Palīdzi skolotājam tikt galā ar šo traucēkli, aizrādi viņam arī tu! Savādāk būsi spiests, vēlāk mācoties, tērēt daudz vairāk laika.

2. Labas piezīmes = vieglāk mācīties!

Neesi pārliecināts kā veidot piezīmes? Iesākumā kaut vai pieraksti tos faktus, ko skolotājs nosauc vai pieraksta uz tāfeles. Ja tiek veikts kāds uzdevums uz tāfeles, centies to pierakstīt pilnībā savā kladē. Pieraksti klāt paskaidrojumus, ja nepieciešams, lai pats labāk vēlāk saprastu.

3. Plāno savu laiku!

Gaidīt līdz pēdējam vakaram pirms kontroldarba, lai sāktu tam mācīties? Tas nav prātīgi. Tu nevarēsi sevi parādīt no vislabākās puses. Viens no labākajiem veidiem, lai panāktu to, ka visi darbi „nesaskrienas" vienā vakarā, ir veidot savu plānu. Sameklē vai uztaisi pats savu kalendāru datorā. Saraksti tajā visus kontroldarbu datumus un tad izdomā un pieraksti, kurā dienā ko mācīsies. Neaizmirsti kalendārā atzīmēt arī savas ārpusklases nodarbības. Ja īsti nepadodas laika plānošana, vari jautāt padomu vecākiem vai audzinātājām.

 

4. Sadali mācību uzdevumu!

Būs grūti atcerēties uzreiz visu, ko lasīji par gremošanas sistēmu vai Austrālijas kontinentu. Tāpēc sadali visu informāciju mazākos gabaliņos un mācies katru atsevišķi – vispirms iemācies gremošanas sistēmas daļas, tad to, kas notiek katrā no šīm daļām u.t.t.

Mēģini izdomāt mazas viltībiņas, kas palīdzētu tev mācīties. Grūti atcerēties gremošanas sistēmas orgānu secību: Mute, Barības vads, Kuņģis, Aizkuņģa dziedzeris, Divpadsmitpirkstu zarna, Tievā zarna, Resnā zarna, Taisnā zarna, Anālā atvere? Izdomā teikumu, kur katrs vārds sākas ar šo vārdu pirmajiem burtiem – „Mamma Baigi Kasīja ADivām Tievām Rokām Tavu Ausi". 

 

Vēl viens veids, kā labāk atcerēties – nemācīties visu uzreiz, bet katru dienu pa nelielam fragmentam.

Mācoties ik pa laikam ir lietderīgi uztaisīt pauzīti. Vairums cilvēku uzmanību spēj saglabāt 45 minūtes, tāpēc ik pa šīm 45 minūtēm būtu lietderīgi mazliet atpūsties – iedzert kādu ūdens glāzi vai pastaigāt. Tikai cīnies ar kārdinājumu ieslēgt datoru vai TV, jo tad īsā pauzīte var ievilkties ļoti ilga! Bet, ja vairāk izliecies, ka mācies, nevis patiešām mācies, tad pauze tev nav nepieciešama.

 

5. Jūties apjucis – jautā pēc palīdzības!

Tu nevari efektīvi mācīties, ja kaut ko nesaproti, tāpēc velti netērē laiku un lūdz skolotāju palīdzību. Vari pārlasīt savas piezīmes, padomāt, bet, ja tas nepalīdz, dodies pie skolotāja! Izmanto konsultāciju laiku, pajautā audzinātājām, aizej pie skolotāja pēc stundām. Vari būt drošs – palīdzība netiks atteikta.

6. Labi izgulies!

Ja rīt ir kontroldarbs un Tev ir sajūta, ka nezini vairs pat pamata lietas kaut esi mācījies, neuztraucies! Smadzenēm ir nepieciešams laiks, lai sakārtotu informāciju. Centies izgulēties un redzēsi, ka viss būs kārtībā! 

bottom of page